4 cze 2011

Miasto Postawy i okolice na starych zdjęciach (część1)..

 
Grupa młodzieży gimnazjalnej z nauczycielem Bronisławem Siedlarem. Zdjęcie wykonane w Postawach w 1938 r. Skan zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję.

Gimnazjalistki na tle placu im. J.Piłsudskiego w Postawach. Z prawej Alina Kmitówna. Zdjęcie z ok. 1939 r. Skan zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję.
Grupa młodzieży gimnazjalnej z nauczycielem Bronisławem Siedlarem  przed budynkiem Gimnazjum postawskiego. Na obrocie tego zdjęcia napisano: "Kl. 2-a, wraz z p.Siedlarem, Wiszun Janek, Stachowski, Zebrowski Henryk, Kołosionkówna Hanka, Paszkówna Zuzia, Kucykowiczówna Leja, Ferencówna Wala, Nowakowska Bożenka, Połomska Irka, Struczańska Resia, Kmitówna Halina, Mackiewiczówna Halina, Tarajkowska Irka, Łukiańcówna Ania, Wizicka Lusia, Straczańska Sonia, Żukowska Wercia, Szapiro Ezro, Kołomecki Mirek, Cukierman, Łoziczonek Franek, Polakiewicz Józef, Honczar, Paczkowski Włodzimierz, Możejko Antoni, Gelwan, Zacharonek Eugenjusz, Łowkis Franciszek". Fotografia wykonana w Postawach w roku 1938 lub 1939. Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję.
Woropajewo. Impreza choinkowa 5 stycznia 1936 roku dla dzieci kolejarzy. Kopię zdjęcia przesłał p. A.Tyszkiewicz - serdecznie dziękuję.
Postawy. Na dalszym planie widoczny kościół katolicki św. Antoniego z Padwy, a przed nim pomnik "POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM W OBRONIE OJCZYZNY". Fotografia wykonana przed 1939 r.


Majątek Romaniszki, niedaleko Łyntup. Niemieckie zdjęcie z ok. 1916 r.
 Przystanek kolejowy Kuklany, niedaleko Łyntup. Niemieckie zdjęcie z ok. 1916 r.
Studenci białoruskiego Seminarium Nauczycielskiego w Postawach. Seminarium zostało otwarte z pozwolenia Niemców. Zdjęcie z ok. 1943 r.
Kolektyw postawskiej cegielni razem z dziećmi. Na dalszym planie widoczny portret J.Stalina. Postawy, zdjęcie z ok. 1949 r., z gazety „Пастаўскі Край”.
Pierwsza wojna światowa. Rosyjscy żołnierze we wsi Michnicze na Postawszczyźnie. Zdjęcie z ок. 1916-1917 r. z gazety „Пастаўскі Край”.
Prawosławna cerkiew we wsi Hruzdowo. Foto z 1920 r., autor Jerzy Peplinski.
Aniela Bryszewska. Zdjęcie wykonane w Postawach latem 1938r. na brzegu Miadziołki (stawu). Skan przesłał Wiesław Makarewicz, serdecznie dziękuję.


Ruiny byłej rosyjskiej kawaleryjskiej szkoły w Postawach na ul. Wileńskiej. Zdjęcie z ok. 1919 r.
Niezidentyfikowane chłopcy na tle pomnika «Poległym Żołnierzom w obronie Ojczyzny» w Postawach. Zdjęcie z ok. 1935-1939 r., ze strony internetowej "Odnokłasniki Ru".
Grupa postawskiej młodzieży, lata 30-te XX wieku. Stoją na lodzie rzeki Miadziołka, na dalszym planie widoczny kościół katolicki i piętrowy budynek młynu. Kopię zdjęcia przesłał p. Piotr Węckowicz. Serdecznie dziękuję
Kurs Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Postawach (1934). Kopię zdjęcia przesłał p. Piotr Węckowicz. Serdecznie dziękuję
Postawianie
Droga brukowana Postawy-Kobylnik. Na terenie powiatu postawskiego w latach 1935-1938 było pobudowano 129 km. dróg brukowanych. Na dalszym planie zdjęcia widać wóz. Fotografia wykonana przed 1939 r. Z własnej kolekcji.
Róg rynku w Postawach. Fotografia wykonana przed 1939r. Na dalszym planie widoczny kościół katolicki, a przed nim - pomnik "POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM W OBRONIE OJCZYZNY". Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Dziękuję serdecznie.
Wieś Komaje. Zdjęcie wykonane w 1915 roku podczas 1-j wojny światowej.
W okresie międzywojennym Miadzioł był siedzibą gminy należącej do powiatu postawskiego.
W okresie międzywojennym Miadzioł był siedzibą gminy należącej do powiatu postawskiego.
Katolicki kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Postawach. Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję.
Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Dziękuję serdecznie.
Uroczyste otwarcie linii kolejowej Woropajewo-Druja. Pierwszy pociąg uderza w drogę. Zdjęcie wykonane 8.04.1932 r.
Budowa linii kolejowej Woropajewo-Druja. Fotografia z ok. 1931 r.
Postawy, młyn i kościół katolicki. Zdjęcie z około 1930 r.

Postawy, plac Rynkowy. Zdjęcie z około 1930 r.

Miasteczko Postawy. Zdjęcie wykonane w końcu XIX wieku.
Miasteczko Postawy. Zdjęcie wykonane w końcu XIX wieku.

Pałacyk hrabiego Przeździeckiego w Woropajewie (postawski powiat). Zdjęcie sprzed 1939 r., ze strony internetowej Radzima.org

Na dalszym planie widoczny pałacyk hrabiego Przeździeckiego w Woropajewie (postawski powiat). Zdjęcie sprzed 1939 r., ze strony internetowej Radzima.org

Pałacyk hrabiego Przeździeckiego w Woropajewie (postawski powiat). Zdjęcie sprzed 1939 r., ze strony internetowej Radzima.org

Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję.
Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję.
Wagon motorowy. Takie wagony w latach trzydziestych XX wieku kursowały na linii kolejowej Królewszczyzna - Wilno przez Postawy. Zdjęcie z N.A.C.
Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję.
Kopię zdjęcia przesłał p. Wiesław Makarewicz. Serdecznie dziękuję. 
Postawy, zdjęcie z lat 20-ch XX wieku.
Członkowie "Żwiązku Strzeleckiego" ze wsi Duniłowicze. Fotografia wykonana sprzed 1939 r. Ze strony internetowej "Дуниловичи, след в истории".
Pomnik w Postawach "POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM W OBRONIE OJCZYZNY". Rysunek Mariana Bumblisa.
Pałac hrabiego J.Tyszkiewicza w Duniłowiczach. Fotografia wykonana w 1916 r., podczas 1-j wojny światowej.
Szkoła Powszechna w Komajach. Zdjęcie wykonane we wsi Komaje, w latach 20-h. Obecnie Komaje na terenie postawskiego powiatu (rejonu) Białorusi.
19.03.1933r. Zbiorowe zdjęcie kolekarzy ze st. kolejowej Woropajewo, postawskiego powiatu
 Pałac hr. Tyzenhauza w Postawach
Pałac hr. Tyzenhauza w Postawach
Szkoła żydowska "Tarbut" w Postawach. Fotografia wykonana przed  1939 r. Ze strony internetowej "Eilat Gordin Levitan"

Batalion rezerwistów przed wymarszem na uroczyste nabożeństwo. Postawy, 1932.03.19..  Fotografia z N.A.C.
Postawy, 11.11.1931r. Batalion Stowarzyszenia Rezerwistów i byłych wojskowych powiatu postawskiego, podczas uroczystości na rynku. Fotografia z N.A.C.
Postawy, 11.11.1931r. Batalion Stowarzyszenia Rezerwistów i byłych wojskowych powiatu postawskiego, podczas uroczystości na rynku. Fotografia z N.A.C.
Postawy, 11.11.1931r. Batalion Stowarzyszenia Rezerwistów i byłych wojskowych powiatu postawskiego, podczas uroczystości na rynku. Fotografia z N.A.C.
Budynek rynku (sukiennice) w Postawach. Pobudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Budynek został zniszczony komunistami w 1940 r. Fotografia z ok. 1935-1939 r.
Dzieci siedzą na ławce, około dworca kolejowego w Postawach. Fotografia z lat 30-ch.
Czekając na pociąg
Szyld na ścianie dworca kolejowego w Postawach
Postawy. Fotografia wykonana w 1922r.
Postawy. Fotografia wykonana w 1922 r.
Szkoła oficerska w Postawach. Zdjęcie z ok. 1903-1905 r.
Kościół św. Jana we wsi Komaje (obecnie postawski powiat Białorusi). Niemieckie zdjęcie z ok. 1916 r.
Niemiecki oddział we wsi  Moldzewicze (obecnie postawski rejon Białorusi). Fotografia wykonana  podczas 1-j wojny światowej w 1916 r.


 Żołnierze stoją w kolejce do kuchni polowej.Niemieckie zdjęcie z 1916r., wykonane we wsi Intoka, koło Postaw
Uczniowie i nauczyciele polskiej szkoły w Postawach. Fotografia sprzed 1939 r. Kopię zdjęcia przesłał p. Piotr Węckowicz. Serdecznie dziękuję
Mieszkańcy Postaw. Zdjęcie wykonane na początku XX wieku (sprzed 1914 r.)

Postawy. Fotografia z lat dwudziestych XX wieku.  Z prawej strony budynek cerkwi uniackiej, która obecnie nie istnieje: została zniszczona w czasie reżimu komunistycznego w latach pięćdziesiątych XX wieku. Do 1815r. w tym budynku mieścił się sąd, ale kiedy stara drewniana cerkiew spłonęła podczas pożaru, Konstanty hrabia Tyzenhauz oddał budynek sądu uniatom.24 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy blog.Będę tu często zaglądać.
  Życzę wytrwałości w tworzeniu oraz w zdobywaniu nowych materiałów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujący zbiór nieznanych w Polsce zdjęć. Gratuluję i życzę sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę,że trafiłam na Pański blog.Moja babcia-Skipor Antonina i jej mąż-Józef przed wojną prowadzili w Postawach bufet kolejowy.Mieszkali w Woropajewie.Moja mama ukończya w Woropajewie szkołę podstawową.W 1945r. wrócili do Polski i nigdy już nie dane im było odwiedzić tego miejsca.Bardzo dużo opowiadała mi mama.Ja chciałabym się wybrać w te miejsca-to moje marzPozdrawiam Pana serdecznie.Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,nasza rodzina ,a szczegolnie moja mama dobrze znala rodzine Skipor/Skiper, ale mieszkajaca juz w Polsce ,za Zgierzem ,woj.lodzkie.Ulica Lipowa.
   Pozdrawiam . JB
   viig@gmx.com

   Usuń
  2. Moja mam maria kosiewicz . Z ciereszek babcia paulina .zd skipor
   Jestem wnukiem pauliny gdansk

   Usuń
 4. Pani Mario.
  Znam nazwisko Skipor. Siostra mojego dziadka, Adela z domu Kamieniecka, wyszła za mąż za Zygmunta Skipora. Mieszkali oni w zaścianku Łowkiszki, niedaleko od Postaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!Mój dziadek Józef Skipor urodził się w Rodzi-to podobno koło Święcian w 1896r.Miał 3 siostry Helenę,która wróciła do Polski w 1957r. oraz Paulinę i Genowefę,ktore wyjechały do Ameryki w 1912r.Może pan Zygmunt jest rodziną,dziadek mi opowiadał o Łokwiszkach.Z moją babcią Antoniną pobrali się w 1920r chyba w Duniłowiczach.Może mieszkają tam jacyś Skiporowie-proszę o informację.M,oj adres e-mail marias7@op.pl.Pozdrawiam-Maria

   Usuń
 5. Witam, nazywam się Anna Chrześcian, moi pradziadkowie do 45r. mieszkali w Woropajewie, moja babcia(Eugenia Czarnow) pracowała tam na stacji kolejowej, a pradziadek(Jan Czarnow) był konduktorem. Szukam wszelkich informacji na temat Woropajewa i tamtejszej kolei.Pani Mario, pisze Pani, że mama dużo Pani opowiadała o tamtych czasach, chciałabym się z Panią skontaktować, może przyjechali do Polski w tym samym czasie? Podaję telefon 886438763 mail: fromagere@wp.pl Bardzo proszę o kontakt. Dodam jeszcze, że w czerwcu ub. roku odwiedziłam Woropajewo i okolice...

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozdrawiam wszystkich miłośników postaw i okolic.
  Blog jest super i ma dużo ciekawej informacji. Gratuluję i dziękuję, że mogę w ten sposób poznawać strony moich przodków.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozdrawiam !
  Moi rodzice urodzili się w powiecie Postawy, w gminie Wołokołata wieś Bojary .
  Romuald Janukowicz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój ojciec, Kazimierz Jankowski syn Adama Jankowskiego i Jadwigi z domu Szylko, równiez urodził sie we wsi Bojary (gm Wołokołata). Posiadasz wiecej informacji co sie stało z tą wsią? moze cos o mieszkańcach w tym tych o nazwisku Jankowscy?
   pozdrawiam,
   Adam Jankowski

   Usuń
 8. Witam!
  Moi pradziadkowie mieszkali w Postawach. Był to Kazimierz Sobaczewski i Emilia Sobaczewska. Mieli córki: Helenę, Zofię i Aleksandrę. Po wojnie Helena została w Postawach ale później wyprowadziła się do Baranowicz. Mam kilka świadectw Zofii ze szkoły w Postawach oraz kilka zdjęć. Szukam także innych informacji na temat rodziny- www.olcio1994@op.pl -Jak ktoś coś wie to proszę o info :)
  Z góry dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie wszystkich Państwa !
  Bardzo się cieszę, że odnalazłam taką stronę w internecie.Moi dziadkowie mieszkali do 1941 r, w Woropajewie.Dziadek Mieczysław Budny był kierownikiem szkoły w Woropajewie.Moja mama Czesława Budna i Jej siostra
  Krystyna uczęszczały do tej szkoły.Moim marzeniem jest wyjazd do Woropajewa bo tam jest pochowany mój dziadek i prawdopodobnie jeszcze stoi domek moich dziadków.
  Wszystkich piszacych na tym blogu serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.
  Moi dziadkowie mieszkali w Siwcach Łagodnych koło Postaw. Monika i Franciszek Platta vel Platte. Szukam informacji na temat moich dziadków. W 1939 zostali wywiezieni na Syberię.Przeżyli, wrócili do Polski.

  e-mail: jplatta2@tlen.pl

  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Mój dziadek Franciszek Baryło wychował się w Siwcach Łagodnych. Po wojnie wyjechał do Polski. Został tam jego ojciec Kazimierz Baryło. Mieszkał w domu wójta Mikuckiego. Kazimierz zmarł w latach 60-tych został pochowany na cmentarzu w Rusakach. W Woropajewie mieszkała rodzina Baryłów, prawdopodobnie brat dziadka Antoni był kowalem.

   Serdecznie pozdrawiam

   Usuń
  2. Witam

   Mój dziadek Franciszek Baryło wychował się w Siwcach Łagodnych, w powiecie postawskim. Po wojnie wyjechał do Polski. Został tam jego ojciec Kazimierz Baryło, który zmarł w latach 60-tych i pochowany został na cmentarzu w Rusakach. Mieszkali w domu wójta Mikuckiego. W Woropajewie mieszkała rodzina Baryłów, prawdopodobnie kowalem był tam brat dziadka Antoni Baryło.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 11. witam
  szukam materiałów odnoście mieszkańców Woropajewa ,tam właśnie urodził się mój ojciec

  icemens@poczta.onet.pl

  pozdrawiam Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 12. Ktokolwiek wie ...
  Gdzies tam lezy miejscowosc RACKI / Rački / RACZKI,powiat Postawy.
  Pomozcie znalezc dla potomka z rodziny Duniec (zyjacego w Australii )
  Jego przodkowie to Antoni Duniec i Ksienia z domu Kiszko.
  Ich corka to Genowefa (ur 1926,Okoniewska po mezu)
  viig@gmx.com Pozdrawiamy , JB

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój dziadek mieszkał w Czeszunach koło Postaw.Nazywał się walerian wojcieszonek.Moi rodzice już nie zyją. Ciekawa jestem czy ktoś jeszcze żyje tam z jego rodziny.Bardzo proszę jeżeli ktoś ma jakieś informacje na ten temat ,odpiszcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak miały na imię jego dzieci. Pozdrawiam.

   Usuń
 14. Pierwszy raz widze ten blog, nawet jedno zdjecie wyglada yak moze moja mama. Moj dzadek Bielicki pracowal jako mysliwy dla hrabia Pszezdzieckiego przed WW2. Jak wojna 2ga wybochla to Bolszewiki wywiezli rodzine na Sybeje, a dziadek zginol. Babcia Witoria Bielicka z diecmi pozniej wywiezli do Afriki, po wojnie do Francji i pozniej emigracja do Australii. Ja bylem tutaj w Australii urodzony. Prosze! Czy ktos by wiedzial jak bym mogl sie zkontaktowac z wlascicielem domu Przezdziecich aby moze dowiedziec sie cos o historji mojej mamy rodziny Bielickich? Andrzej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Może ktoś wie o rodzinie z tamtych okolic o nazwisku Syropiatka lub Syropiatko?

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam! Mój teść pochodzi z Woropajewa, nazywał się Kaptein. Miał braci Leona, Józefa, Franka, siostrę Jankę, Potem Wiktor(mój teść ur. 1932)i Jadzia. Jego ojciec pracował w cegielni u hrabiego. Jeśli ktoś ma jakieś wiadomości, zdjęcia lub cokolwiek nt. miejscowości z okresu wojny, bardzo proszę o kontakt na e-mail : lidziak65@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 17. Moja babcia Stefania zd.Duniec mieszkała (a być może też tam się urodziła) w Postawach. Wyszła za mąż za Franciszka Knapp /policjanta/, mieli dwoje dzieci Eugeniusza i Władysławę oraz bliźniaki które zmarły podczas porodu.Z Postaw przenieśli się do Wilna skąd zostali wywiezieni na Syberię.Może ktoś kojarzy lub powiąże wątki historii swojej i mojej rodziny, bardzo byłbym zobowiązany. Mój mail: pank1@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń