31 lip 2018

Miasto Postawy i okolice na starych zdjęciach (część 3)..

Powiązane posty
http://postawyiokolice.blogspot.com/2011/06/miasto-postawy-na-starych-zdjeciach.html http://postawyiokolice.blogspot.com/2012/07/miasto-postawy-i-okolice-na-starych.html
http://postawyiokolice.blogspot.com/2015/03/stare-zdjecia-z-rodzinnego-albumu.html

Grupowe zdjęcie młodzieży w Postawach na tle rzeki Miadziołka. Zdjęcie ze strony internetowej OK.RU, wykonane prawdopodobnie w latach 1935-1939
                                    Plac Rynkowy w Postawach, początek XX wieku

Domek letniskowy na brzegu jeziora Zadziewskiego koło Postaw. Zdjęcie z około 1937-1939 r.

Pałac Tyzenhauza w Postawach. Zdjęcie wykonane w 1900 roku

Stacja kolejowa Postawy. Zdjęcie wykonane w 1900 roku

Postawy, ogólny widok. Zdjęcie z czasów niemieckiej okupacji, z ok. 1941-1943 r.


Ulica Łuczajska w Postawach podczas niemieckiej okupacji. Zdjęcie z ok. 1941-1944 r.
Dokument niemiecki okupacyjny Konstancji Kwiatkowskiej, z czasów I wojny światowej. W latach międzywojennych mieszkała ona we wsi Ananicze niedaleko Postaw

Brama wjazdowa do sukiennic w Postawach. Lata przedwojenne. Zdjęcie ze strony internetowej Odnokłasniki.ru

Na moście przez rzekę Miadziołka w Postawach. Przedwojenna fotografia ze strony internetowej Odnokłasniki.ru

Postawy, lato 1944 r. Autor rysunku Włodzimierz Sauszin.

Te zdjęcie wykonane w Postawach w 1901 roku

Nieznany rowerzysta. Przedwojenne zdjęcie, wykonane w Postawach prawdopodobnie w  latach 1935-1939. Ze strony internetowej "Odnokłassniki ru".

Absolwentki 6-cio miesięcznych kursów cięcia i szycia, organizowanych przez Postawski Rejonowy Dom Kultury w 1956 roku. Druga od lewej w górnym rzędzie – Jadwiga Kamieniecka. 

Postawy, ogólny widok ze strony jeziora. Zdjęcie z około 1939-1941 r.

Plac Rynkowy w Postawach, początek XX wieku. Od lewej widoczna cerkiew uniacka.
Postawy, pierwsza połowa lat 20-ch. Ul. Łuczajska. 
Postawy, ogólny widok. Widoczna wieża strażacka i remiza. Zdjęcie wykonane przypuszczalnie w 1943/1944 r.


Browar Marii Przeździeckiej w Postawach. Zdjęcie wykonane podczas 1-j wojny światowej, prawdopodobnie w 1916 roku

Postawy, początek XX wieku, prawdopodobnie 1900-1903 r.

Postawy, początek XX wieku (1900-1903). Zdjęcie wykonane z wieży katolickiego kościoła

Uszkodzone sukiennice i cerkiew prawosławna w Postawach. Zdjęcie z czasów I wojny światowej, wykonane prawdopodobnie w 1917 lub 1918 roku

Te zdjęcie wykonane w 1920r. prawdopodobnie w okolicach węzła kolejowego Jewie na Litwie (Vievis, lit.). Na zdjęciu znajdują się, między innymi, oficerowie Wojska Polskiego i generał. Zwracam się do czytelników bloga z prośbą o identyfikację osób na tym zdjęciu. Skan przesłał p. Rafał Wasilewski, serdecznie dziękuję.


Rodzina Simanionków ze wsi Simany koło Postaw: Bazyl (Wasyl), Sabina i ich dzieci. Na rękach Sabina trzyma syna Jana. W środku stoi syn Edmund. Zdjęcie wykonane w 1922 roku. Skan przesłał  Jan Simanionek, serdecznie dziękuję..

Zdjęcie grupowe żołnierzy i podoficerów Wojska Polskiego, wykonane przed II wojną światową. Jeden z żołnierzy na tym zdjęciu – Edmund Simanionek ze wsi Simany koło Postaw. Skan przesłał p. Jan Simanionek, serdecznie dziękuję.

Na tym uszkodzonym zdjęciu przedstawiony kapral Edmund Simanionek ze wsi Simany koło Postaw, podczas służby w WP w latach 30-ch. Podczas II wojny światowej podoficer Edmund Simanionek, jako dowódca sekcji, służył w 1-j Armii WP. Zmarł z powodu odniesionych ran 15.03.1945 roku. Pochowany w Złotowie. Skan przesłał  Jan Simanionek, serdecznie dziękuję.
Władysław i Stanisława Zaciosowie z dziećmi Wandą i Leszkiem koło plebanii kościoła w Postawach. Zdjęcie wykonane latem 1939 roku. Skan przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.

Stanislawa Zacios, Władyslaw Zacios (z lewej) z dziećmi Leszkiem i Wandą (siedzą) oraz ze znajomymi i ich dziećmi. Postawy, lato 1939 roku. Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.

Leszek Zacios z siostrą Wandą w dniu I Komunii Świętej. Kościół w Postawach dnia  27.06.1939 w roku wybuchu II wojny światowej. Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.
Leszek Zacios w dniu I Komunii Świętej. Kościół w Postawach dnia  27.06.1939, w roku wybuchu II wojny światowej. Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.
Obrazek święty z dedykacją i podpisem ręką księdza-męczennika Bolesława  Maciejewskiego dla Leszka Zaciosa, który otrzymał od ks. Maciejewskiego dnia 15.08.1941r. w Postawach na pamiątkę wstąpienia do kołka ministrantów "i służenia do Mszy Świętej, podczas prześladowania bolszewickiego". Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.
Grupowe zdjęcie, wykonane w Postawach latem 1939 roku. Stanisława Zacios (siedzi pierwsza z prawej), Wanda Zacios, dziewczynka w kokardzie, (siedzi pośrodku), Władysław
Zacios (stoi drugi od lewej). Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.



Leszek Zacios z matką Stanisławą (z prawej) i z kolegą, oraz matką kolegi i jego bratem z lewej. Wanda Zaciosówna, siostra Leszka, stoi pośrodku. Zdjęcie wykonane w Postawach w 1939 roku. Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.
Leszek Zacios z kolegą w dniu I Komunii Świętej. Kościół w Postawach dnia  27.06.1939 roku. Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.
Władysław i Stanisława Zaciosowie z dziecmi: Wandą i Leszkiem przed domem w ogródku w Postawach na ulicy B.Pierackiego. Zdjęcie wykonane latem 1939 roku. Skan przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.

Wanda Zaciosówna z kotkiem, Postawy, ul. B.Pierackiego, lato 1939 roku. Skan zdjęcia przesłała p. Ewa Bączkowska. Serdecznie dziękuję.
Zofia Strupińska (Kamieniecka) w atelier postawskiego fotografa. Zdjęcie wykonane 5.X.1929 roku. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Jak podaje opis zdjęcia z jego drugiej strony, przedstawia ono członków oddziału Zrzeszenia Młodzieży Rzemieślniczej w Postawach. Zdjęcie zrobiono w zakładzie fotograficznym I. Sznejdera w Postawach w okresie międzywojennym. Jedyna kobieta – to Zofia Strupińska (Kamieniecka). Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Zofia Strupińska (Kamieniecka), pierwsza od prawej strony, z nieznanymi kobietami. Przedwojenne zdjęcie. Skan przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Dowojenne zdjęcie wykonane w Postawach. Druga osoba od prawej w drugim rzędzie - to Zofia Strupińska (Kamieniecka). Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.


Dowojenne zdjęcie wykonane w Postawach przy pomniku «POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM W OBRONIE OJCZYZNY». Na samym dole w czarnej sukni siedzi Zofia Strupińska (Kamieniecka). Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Przedwojenne grupowe zdjęcie przy kościele w Postawach. Na lewo od pana z krawatem stojącego w środku, w czarnym nakryciu głowy – Zofia Strupińska (Kamieniecka). Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Przedwojenne grupowe zdjęcie przy kościele w Postawach. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Na tym przedwojennym zdjęciu, wykonanym w Postawach, widać Pawła Strupińskiego, który powozi trzymając lejce. Z tyłu od lewej siedzi ksiądz oraz organista. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Paweł Strupiński jako ministrant. Zdjęcie dowojenne, wykonane w Postawach. Skan przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Postawianin Paweł Strupiński podczas służby w szkole podoficerskiej 3 pułku strzelców konnych, który wchodził w skład Brygady Kawalerii „Baranowicze”. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Zdjęcie ślubne Zofii Kamienieckiej i Pawła Strupińskiego. Wykonane 2.III.1934 roku w Postawach. Skan przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Przedwojenne zdjęcie, wykonane w Postawach. Pierwsze dwie osoby od prawej strony to Zofia i Paweł Strupińscy. Pozostałe osoby nieznane. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Paweł Strupiński ze swoim synem Ryszardem na spacerze na ulicy w Postawach. Przedwojenne zdjęcie. Skan przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Przedwojenne zdjęcie, wykonane na tle miasta Postawy. Chłopiec to Ryszard Strupiński, po obu jego stronach Zofia oraz Paweł Strupińscy, jego rodzice. Kobieta po lewej stronie nieznana. Skan przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Szkoła CKM Brygady Kawalerii „Baranowicze”. W kursie uczestniczył także Paweł Strupiński. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Przedwojenne zdjęcie. Nieznana uroczystość, przypuszczalnie w Postawach lub okolicach. Skan  przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Mieszkańcy wsi Jacewicze niedaleko Postaw (lata 60-te XX wieku.). W samym środku (2 rząd, 3 i 4 osoba od prawej), to Pan Czerenko i Pani Józefa Czerenko. Pan Czerenko był ojcem chrzestnym Ryszarda Strupińskiego. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Pan Józef Romanowski ze swoją żoną (z domu Kwiatkowska), mieszkańcy wsi Jacewicze koło Postaw. Zdjęcie wykonane 18.XII.1966 r. Skan przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.

Żona Pana Józefa Romanowskiego, z domu Kwiatkowska (siostra Marii Kamienieckiej, z domu Kwiatkowskiej – babci Ryszarda Strupińskiego). Zdjęcie wykonane w latach 60-ch XX wieku na Białorusi. Skan przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Zdjęcie z 1969 roku: wizyta w Jacewiczach koło Postaw. Pierwszy rząd od prawej: Bożena Strupińska (z domu Jendrzejczak), Katarzyna Kolińska (z domu Strupińska), Barbara Wacławik (z domu Strupińska), pani Józefa Czerenko. Drugi rząd od prawej: Ryszard Strupiński, Pan Czerenko, jego chrzestny. Skan zdjęcia przesłał Sebastian Koliński, serdecznie dziękuję.
Nikodem Rodziewicz ze swoimi dziećmi Zofią, Moniką i Alfonsem przed swoim domem w Rowach, 18 km od Postaw. Skan przedwojennego zdjęcia przesłał p. Andrzej Rodziewicz, serdecznie dziękuję.

Klasa polskiej szkoły podstawowej w Postawach. Na odwrocie zdjęcia napisano: "1b klasa w roku 1934 w dniu 10 czerwca, z panią Molisową nauczycielką robót". W grupie uczniów widoczna Janina Łotoczko. Skan zdjęcia przesłał p. Andrzej Rodziewicz, serdecznie dziękuję.

Uczniowie Polskiej Szkoły Powszechnej w Postawach wraz z nauczycielem M.Bernackim. Rok szkolny 1929/1930. W grupie uczniów widoczny Olek Łotoczko. Skan zdjęcia przesłał p. Andrzej Rodziewicz, serdecznie dziękuję.

Zdjęcie grupowe, wykonane przed II wojną światową, prawdopodobnie w Podbrodziu (sąsiedni święciański powiat) na tle dworca kolejowego. Skan zdjęcia przesłał p. Andrzej Rodziewicz, serdecznie dziękuję.

Kaplica katolicka we wsi Olechniszki, 12 km. od Postaw, należąca do parafii w Komajach. Obecnie nie istnieje. Zbudowana ok. 1774 roku, nazywana wtedy "kościołem filialnym". Niemieckie zdjęcie z ok.1916 r.

Kaplica katolicka we wsi Olechniszki, 12 km. od Postaw, należąca do parafii w Komajach. Obecnie nie istnieje. Zbudowana ok. 1774 roku, nazywana wtedy "kościołem filialnym". Niemieckie zdjęcie z ok.1917 r.

Kaplica katolicka we wsi Olechniszki, 12 km. od Postaw, należąca do parafii w Komajach. Obecnie nie istnieje. Zbudowana ok. 1774 roku, nazywana wtedy "kościołem filialnym". Niemieckie zdjęcie z ok.1917 r.

Kaplica katolicka we wsi Olechniszki, 12 km. od Postaw, należąca do parafii w Komajach. Obecnie nie istnieje. Zbudowana ok. 1774 roku, nazywana wtedy "kościołem filialnym". Niemieckie zdjęcie z ok.1917 r.
W XIX i na początku XX stulecia w Olechniszkach znajdował się majątek rodziny Milewskich. Obecnie zostały tam tylko duże drzewa.

W XIX i na początku XX stulecia w Olechniszkach znajdował się majątek rodziny Milewskich. Obecnie zostały tam tylko duże drzewa.

W XIX i na początku XX stulecia w Olechniszkach znajdował się majątek rodziny Milewskich. Obecnie zostały tam tylko duże drzewa.
W XIX i na początku XX stulecia w Olechniszkach znajdował się majątek rodziny Milewskich. Obecnie zostały tam tylko duże drzewa.

W XIX i na początku XX stulecia w Olechniszkach znajdował się majątek rodziny Milewskich. Obecnie zostały tam tylko duże drzewa.


9 komentarzy:

  1. Sebastian Koliński, bardzo proszę o kontakt > alessandro9427@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Na zdjęciu podpisanym "Dowojenne zdjęcie wykonane w Postawach. Druga osoba od prawej w drugim rzędzie - to Zofia Strupińska (Kamieniecka)." są moi krewni. Środkowy rząd kobieta po lewej to Helena Woroszkiewicz (zd. Sobaczewska), siedząca po prawej w dolnym rzędzie to Aleksandra Krupieńczyk (zd. Sobaczewska). Ich matka to Emilia Sobaczewska (zd. Kamieniecka).

    OdpowiedzUsuń
  3. Vitam serdecznie moze ktos z panstwa wie gdzie znajduje sie wies Olszniowe lub moze Wolszniewa tam urodzila sie moja mamusia i tam dziadkowie mieli spora gospodarke nazywali sie Olichwier pradziadek Adam a diadek Michal babcia z domu Dzikowicz

    OdpowiedzUsuń
  4. Olszniewo gm. Woropoajewo, pow. postawski, woj. wileńskie > proszę wpisać w wyszukiwarce Olszniewo i w wynikach kliknąć na nazwę miejscowości > http://www.kami.net.pl/kresy/

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam. Czy ktoś z Państwa kojarzy osobę o nazwisku Wincenty Kamieniecki (mój pradziadek) pochodzący z koloni Drobysze lub Łucja Tarasewicz z domu Kamieniecka (moja babcia) ? Pozdrawiam serdecznie. Tomasz Tarasewicz ( tarasewicz_tomasz@wp.pl )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.

      Mój Wincenty pochodzi z okolic Postaw, urodzony ok. 1858 roku. W tym rejonie jest dużo Kamienieckich i prawdopodobnie są wszyscy ze sobą spokrewnieni.

      Usuń
  6. Witam,
    Wincenty Kamieniecki urodzony we wsi Drobysze to mój pradziadek, z tego co wiem miał dwie żony po pierwszej żonie było dwoje dzieci, syn Jan i córka, imienia nie znam, po drugiej żonie było syn Karol, Adam, Jerzy, Wiktor i dwie córki imion nie znam. To tyle na Pana odpowiedź,

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój dziadek Romuald Kamieniecki też pochodzi ze wsi Drobysze. Jego dziadkim (a moim prapradziadkiem) był Wincenty Kamieniecki. Żoną Wincentego była Kazimira Kamieniecka (z domu Kwiatkowska). Mieli oni pięcioro dzieci: synów Adama, Karola, Józefa i Wincentego, i córkę Teresę. Mój dziadek był synem Karola Kamienieckiego. Podobnie, że mój pradziadek Karol i Pana pradziadek Wincenty są rodnymi braćmi. Proszę Pana o kontakt mailowy postawy@inbox.lv Mam rodowód swojej gałęzi Kamienieckich.

      Usuń
  7. Witam szukam informacji o Marii Kamienieckiej wyszla za Kukiela i miala 2 dzieci córce Antoniego Kamienieckiego .z Podstawy.

    OdpowiedzUsuń