Msza sw. podczas Kongresu na Placu Rynkowym w Postawach 18.08.1931 |
7 lutego 1931 r. abp Romuald Jałbrzykowski, metropolita wileński, skierował do duchowieństwa i wiernych archidiecezji wileńskiej list pasterski zapowiadający przeprowadzenie w Wilnie w dniach od 8 do 10. 05.1931r. Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Wyjaśnił w nim cel i myślprzewodnią Kongresu: „Społeczeństwo nasze więcej chore duchowo, niż materialnie niedomaga. Potrzebna też gruntowna i poważna kuracja duchowa, konieczny nawrót społeczeństwa do zasad chrześcijańskich [...]. Dajmy temu dowód, że nie chcemy ulegać żadnej chwiejności i po-łowiczności religijnej, lękliwości przed względami ludzkimi, że pragniemy mieć śmiałość naszych przekonań, wyraźny i mocny charakter religijny katolicki".
Teren archidiecezji wileńskiej był bardzo rozległy. Ze względu na to, metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski wyznaczył, poza Wilnem, jeszcze 14 innych miejscowości, gdzie miały się odbyć Dekanalne Kongresy Eucharystyczne (DKE). W miejscowościach tych dziekan miał obowiązek powołać do życia specjalny lokalny Komitet Kongresu, złożony z przedstawicieli duchowieństwa, miejscowych władz i poszczególnych organizacji kościelnych i cywilnych.
Lokalny Komitet miał ustalić szczegółowy program DKE, określając ściśle godziny i miejsce zebrań plenarnych i sekcyjnych. Był też zobowiązany do wydrukowania plakatów z krótką odezwą celem poinformowania wiernych o przebiegu uroczystości. Plakaty miały być rozpowszechnione w każdej parafii.
Zgodnie z listem metropolity, w dniach 18 i 19 sierpnia 1931 r. także i w Postawach odbyły się wielkie uroczystości lokalnego Dekanalnego Kongresu Eucharystycznego. Na uroczystości tę przybyły do Postaw liczne procesje ze wszystkich parafji dekanatu nadwilejskiego ze swoimi duszpasterzami, oraz liczne zastępy wiernych z najdalszych miejscowości dla oddania hołdu Przenajświętszemu Sakramentowi. Arcybiskup Wileński ksiądz Metropolita Romuald Jałbrzykowski, w asyście licznego duchowięstwa, odprawił w Postawach Mszę Św. przed Przenajświętszym Sakramentem.
Powiatowe miasteczko Postawy przez wszystkie dni Kongresu było udekorowane flagami o barwach państwowych i kościelnych. Kościół w Postawach w nocy zewnątrz oświetlał silny reflektor. Przez całe dwa dni uroczystości panował spokój, skupienie i poważny modlitewny nastrój.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz