15 sty 2021

Kongres Eucharystyczny w Postawach w 1931 roku

Msza sw. podczas Kongresu na Placu Rynkowym w Postawach 18.08.1931

7 lutego 1931 r. abp Romuald Jałbrzykowski, metropolita wileński, skierował do duchowieństwa i wiernych archidiecezji wileńskiej list pasterski zapowiadający przeprowadzenie w Wilnie w dniach od 8 do 10. 05.1931r. Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Wyjaśnił w nim cel i myślprzewodnią Kongresu: „Społeczeństwo nasze więcej chore duchowo, niż materialnie niedomaga. Potrzebna też gruntowna i poważna kuracja duchowa, konieczny nawrót społeczeństwa do zasad chrześcijańskich [...]. Dajmy temu dowód, że nie chcemy ulegać żadnej chwiejności i po-łowiczności religijnej, lękliwości przed względami ludzkimi, że pragniemy mieć śmiałość naszych przekonań, wyraźny i mocny charakter religijny katolicki".

Teren archidiecezji wileńskiej był bardzo rozległy. Ze względu na to, metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski wyznaczył, poza Wilnem, jeszcze 14 innych miejscowości, gdzie miały się od­być Dekanalne Kongresy Eucharystyczne (DKE). W miejscowościach tych dziekan miał obowiązek powołać do życia specjalny lokalny Komitet Kongresu, złożony z przedstawicieli duchowieństwa, miejscowych władz i poszczególnych organizacji kościelnych i cywilnych.

Lokalny Komitet miał ustalić szczegółowy program DKE, określając ściśle godziny i miejsce zebrań plenarnych i sek­cyjnych. Był też zobowiązany do wydrukowania plakatów z krótką odezwą celem poinformowania wiernych o przebiegu uroczystości. Plakaty miały być rozpowszechnione w każdej parafii.

Zgodnie z listem metropolity, w dniach 18 i 19 sierpnia 1931 r. także i w Postawach odbyły się wielkie uroczystości lokalnego Dekanalnego Kongresu Eucharystycznego. Na uroczystości tę przybyły do Postaw liczne procesje ze wszystkich parafji dekanatu nadwilejskiego ze swoimi duszpasterzami, oraz liczne zastępy wiernych z najdalszych miejscowości dla oddania hołdu Przenajświętszemu Sakramentowi. Arcybiskup Wileński ksiądz Metropolita Romuald Jałbrzykowski, w asyście licznego duchowięstwa, odprawił w Postawach Mszę Św. przed Przenajświętszym Sakramentem.

Powiatowe miasteczko Postawy przez wszystkie dni Kongresu było udekorowane flagami o barwach państwowych i kościelnych. Kościół w Postawach w nocy zewnątrz oświetlał silny reflektor. Przez całe dwa dni uroczystości panował spokój, skupienie i poważny modlitewny nastrój.

 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz