14 mar 2020

Materiały archiwalne dotyczące kościoła we wsi Drozdowszczyzna. Część I

Poniżej zamieściłem materiały archiwalne z Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego (LPAH) w Wilnie, dotyczące kościoła we wsi Drozdowszczyzna pow. postawskiego. Drewniany katolicki kościół pod wezwaniem św. Wacława wybudowano w Drozdowszczyźnie w 1928 roku. Parafia wtedy liczyła około 1200 wiernych. Niestety ten kościół obecnie nie istnieje, został spalony przez Niemców w październiku 1943 r. Kościół i wszystkie pobliskie wsie spalono w ramach walki z partyzantką sowiecką. Przedtem, dnia 20. czerwca 1943 r. o godz. 4 po południu, w Drozdowszczyźnie został zamordowany przez sowieckich partyzantów ostatni proboszcz tej parafii, ks. Eugeniusz Łatecki.
Jeśli ktoś z czytelników blogu ma fotografię kościoła w Drozdowszczyźnie, to bardzo proszę przysłać mi jej skan, żebym umieścił ją pod tym tekstem. A tym czasem proponuję zobaczyć kilka innych zdjęć

Te zdjęcie wykonane w 1935 r. we wsi Drozdowszczyzna powiatu postawskiego, przedstawia młodzież ze  Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej im. św. Stanisława Kostki. Od  dołu po prawej stronie siedzi Józef Kuchalski, dalej organista Wincenty Ugorenko. W środku siedzi ks Jan Malinowski, który był pierwszym proboszczem parafii. Po wojnie ks. Malinowski odbudowywał kościół w Kuźnicy, woj. białostockie. W 1939 r. nowym proboszczem został ks. Eugeniusz Łatecki. W czerwcu 1943 r. został zamordowany przez partyzantów sowieckich.

Członkowie chóru kościelnego w Drozdowszczyźnie. Zdjęcie z ok. 1935-1939 r.


Posty powiązanehttps://postawyiokolice.blogspot.com/2013/04/zabojstwo-ksiedza-czyli-zbrodnia.html







 













 




















































Część 2 tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz